Inne


Tworzenie (wspólne) treści online

To typ serwisu internetowego w którym z poziomu przeglądarki internetowej można edytować treści. Przypomina on stronę dokumentu tekstowego, którą każdy może edytować. Wiki może być wykorzystywane jako miejsce do pracy grupowej przy wspólnych projektach polegających na aktywnym budowaniu i współtworzeniu wiedzy jak np. repozytoria wiedzy.

Klasycznym przykładem wiki jest Wikipedia – encyklopedii, którą każdy może edytować. Innym przykładem jest Wikimedia, która jest magazynem ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych osadzanych przez użytkowników. O mechanizm wiki opiera się także Nonsensopedia – polska encyklopedia humoru.

Aby stworzyć własne wiki można skorzystać również gotowych rozwiązań dostępnych np. na http://www.wikidot.com/ – jest to serwis umożliwiający tworzenie stron i społeczności opartych o mechanizm wiki. Inna propozycja to http://pl.wikia.com – serwis dla fanów rozrywki, pozwalający stworzyć własne nowe wiki lub społeczności wokół dowolnego tematu.


 

Umożliwia tworzenie map w różnych formatach: burzy mózgów, planów (spotkania, strony), listy rzeczy, czy analizy SWOT. Strona jest prosta i nie ma nadmiaru funkcji i ma ładne i ciekawe rozwiązania graficzne. Ciekawą funkcją jest możliwość wpisania (w specjalnym polu) złotej myśli, która niespodziewanie przychodzi nam do głowy.

W wersji podstawowej (bezpłatnej) można utworzyć 3 mapy myśli, z możliwością dzielenia się nią i zapraszania do współtworzenia innych. Stworzoną mapę mamy możliwość wyeksportowania jej do różnych formatów (RTF, PDF, graficznych).


 

Aplikacja mobilna która również, może być przydatna do tworzenia map myśli tym samym do uporządkowania procesu tworzenia tj. spisywanie pomysłów w postaci np. sieci, list, chmur. W aplikacji jednocześnie może edytować daną mapę nieograniczona liczba użytkowników.

Do tworzenia map myśli można wykorzystać inne darmowe programy FreeMind, Mindomo, czy iMindMap‘ie Tonego Buzana lub biznesowy MindManager. Dostępny jest także Xmind, którego darmowa wersja wygląda i działa na poziomie płatnych rozwiązań tego typu. Wszystkie programy do map myśli działają bardzo podobnie. Tworzą mapę myśli, której gałęzie są automatycznie ustawiane wokół centrum. Jedynie mapa myśli zrobiona w iMindMap’ie wygląda trochę inaczej. Tutaj możesz dowolnie kształtować wygląd rozgałęzień.


 

Aplikacja dostępna zarówno na komputery PC i Mac jak i telefony z systemem Android i IOS. Pozwala ona na gromadzenie w jednym miejscu artykułów, zdjęć czy filmów, które można obejrzeć później, a nie w momencie gdy dany link zauważymy. Odnośniki można zapisywać bezpośrednio z przeglądarki lub innych aplikacji, takich jak np. Twitter.

Środowiska (platformy e-learningowe) do nauki online

MOODLE (Modular Object-Oriented Dynamics Learning Environment) to przykład bardzo popularnego na świecie systemu informatycznego zwanego również platformą e-learningową, która również może być wykorzystana do zorganizowania współpracy online. System MOODLE posiada szeroką gamę narzędzi umożliwiającą prezentację materiałów w formie np. stron internetowych, plików audio-wideo. Umożliwia również komunikację (synchroniczną i asynchroniczną) np. czat, fora dyskusyjne i poczta elektroniczna. Na platformie możliwe jest również zorganizowanie pracy grupowej. Platforma dostarcza bardzo szeroka gamę narzędzi edukacyjnych i ma bardzo rozbudowany system oceniania i zarządzania.

Platforma jest darmowa ale wymaga instalacji na serwerze. Natomiast bardzo użytecznym rozwiązaniem jest usługa MoodleCloud (MOODLE w chmurze) https://moodle.com/cloud/, zwłaszcza dla użytkowników indywidualnych którzy chcą poeksperymentować z Moodle’m. Usługa ta jest bezpłatna (dla 50 użytkowników, 200MB przestrzeni dyskowej wraz z zestawem podstawowych pluginów) i wymaga jedynie założenie konta na https://moodlecloud.com/en/signup/chooseuser?plan=free. Konto umożliwia utworzenia własnej strony platformy, którą możemy dowolnie nazwać i w której ma się uprawnienia administracyjne. Przy rejestracji wymagane jest podanie numeru telefonu (na jeden numer można założyć maksymalnie jedną stronę).

Platformy blogowe

Jedna z najpopularniejszych platform do blogowania. Dość prosta w obsłudze dająca dużą wygodę użytkowania. Daje możliwość wyboru darmowych motywów graficznych, kilku pluginów i widgetów pozwala na dodanie nowych funkcji do bloga. Adres naszego bloga po założeniu będzie miął nazwę „nazwa.wordpress.com”.


 

Darmowa platforma blogowa pod patronatem Googl’a. Łatwa w obsłudze, posiadająca prosty i czytelny interfejs, dająca możliwość wyboru ładnych szablonów dla blogów. Sposób dodawania kolejnych artykułów jest prosty i wygodny. Dla osób posiadających już konto w Google założenie bloga w tym serwisie zajmuje jedynie kilka minut.


 

Polski system blogowy. Posiada prosty i intuicyjny panel administracyjny. Umożliwia również wybór szablonów graficznych.

Aplikacje do zarządzania czasem / notatkami

 

 

Todoist (www.pl.todoist.com)

Aplikacja do zarządzania zadaniami do wykonania jak i czasem. Jest to swoisty menedżer osobisty z pomocą, którego łatwo i sprawnie można organizować i zarządzać swoim czasem.
Program dobrze radzi sobie z tworzeniem prostych list zadań, obejmujących pojedyncze czynności jak i bardziej złożonych zadań. Pozwala również zapisywać listy zadań w chmurze usługi Todoist.com, umożliwia też zarządzanie zadaniami w trybie offline oraz oferuje integrację z usługami typu np. Dropbox.

Aplikacja synchronizuje się pomiędzy urządzeniami i pozwala tworzyć listy zadań, które będą nas informowały nie tylko w urządzeniach przenośnych, ale i na komputerze, w przeglądarce lub nawet na Gmail’u. Todoist dostępna jest dla systemu Android, a także dla iOS, popularnych przeglądarek internetowych oraz jako dodatki do aplikacji Outlook i Thunderbird.


 

 

Wunderlist (https://www.wunderlist.com/)

Aplikacja do tworzenia i zarządzania listami zadań, charakteryzująca się intuicyjnym interfejsem, prostą i intuicyjną obsługą. Aplikacja jest całkowicie darmowa (wymagana jest jedynie rejestracja bezpłatnego konta) i również dostępna w języku polskim. Możemy zainstalować ją na praktycznie dowolnym urządzeni i jest dostępna dla systemów Windows i Mac OS, a także urządzeń mobilnych iPhone, iPad, Kindle i wielu innych. Zarządzać można nią również z poziomu przeglądarki internetowej.

W obsłudze jest wygodne sortowanie zadań na listach, a gwiazdki, hasztagi i wyszukiwanie pozwalają utrzymać na listach porządek i jednocześnie nie zgubić potrzebnych zależności. Zadanie na liście ma datę planowanego ukończenia, przypomnienie oraz opcję cyklicznego powtarzania.
W darmowej wersji aplikacji otrzymujemy możliwość pracy w grupie nad małymi projektami (do 25 zadań) jak i prostej komunikacji poprzez opcję komentarzy do konkretnego zadania (z możliwością dołączania plików).

Aby sprawnie połączyć swoją listę zadań ze skrzynką e-mailową dostajemy bardzo przydatną funkcjonalność przesyłania maili na adres me@wunderlist.com, po czym zostają one automatycznie dodane i przekonwertowane na zadania na jednej z list.


 

 

Evernote (https://evernote.com/intl/pl/)

Jest to system dedykowany do gromadzenia, organizacji wiedzy i zapisywania materiałów, które chcemy zachować na przyszłość.

Po założeniu konta na Evernote.com otrzymujemy dedykowany adres e-mail i na ten adres powoduje umieszczenie go jako notatki na naszym koncie. Dostęp do notatek możliwy jest za pośrednictwem przeglądarki internetowe oraz aplikacji klienckich na dowolne urządzenie: PC, Mac, iPad, iPhone, Android. Dodatkowo można skorzystać z wtyczki Evernote WebClipper dla przeglądarek Chrome, Firefox i MS Explorer, która umożliwiają gromadzenie artykułów bezpośrednio z przeglądarki na osobiste konto Evernote. Z kolei wtyczka Evernote Clearly umożliwia wyczyszczenie gromadzonych treści z destruktorów takich jak np. reklamy.

Informacje zgromadzone w Evernote można porządkować w notatnikach (zbiory notatek) jak i katalogach notatników. Możliwa jest klasyfikacja za pomocą słów kluczowych. Można wykorzystać mechanizmy automatycznej klasyfikacji obiektów : data przesłania, czy zawiera załącznik, rodzaj medium (tekst, strona www, zdjęcie, audio, wideo), źródło notatki (bezpośrednio w Evernote, wysłane e-mailem do Evernote, strona www, urządzenie mobilne).
System umożliwia wprowadzanie tekstowych notatek ale i tworzenie przypomnień, notatek głosowych, zdjęć oraz szybkiego tworzenia wycinków ze stron internetowych.

Metawyszukiwarki

 

 

Dogpile (http://www.dogpile.com/)

Łączy wyniki Google, Yahoo!, Yandex i kilku innych wyszukiwarek, zwłaszcza tych dedykowanych plikom video i audio. Umożliwia wyszukiwanie w całej sieci oraz w obrazach, materiałach video, newsach. Daje możliwość wyszukiwania zaawansowanego: z wszystkimi słowami, dokładnej frazy, wykluczenia słowa bądź frazy, oraz wyeliminowania bądź zawężenia do konkretnej domeny. Można także ograniczyć wyniki do jednego z 10 języków (polskiego niestety nie ma).


 

 

 

Yippy (https://yippy.com/)

Oferuje ciekawe rozwiązanie – zamiast dostarczania milionów wyników w postaci jednej długiej listy, grupuje podobne wyniki razem w “chmury”: dziedzinową (tematyczną), źródłową (pokazuje liczbę wyników z konkretnego adresu), wg. domeny i czasu, kiedy się informacja w sieci pojawiła. Możliwe jest wyszukiwanie w całej sieci, zdjęciach, blogach bądź Wikipedii.

Ponadto eliminowane są treści takie jak pornografia, gry, treści seksualne oraz produkty czy poglądy, które mogłyby być uznane za antysemickie, antychrześcijańskie, konserwatywne i antyamerykańskie. Chroni też prywatność użytkowników (żadne metadane nie są przechowywane, tak jak i historia wyszukiwania).


 

 

Ixquick (https://www.ixquick.com/pol/)

Jedyna multiwyszukiwarka posiadająca także interfejs polski. Jest dostępna także w innych językach m.in.: chińskim, angielskim, francuskim, niemieckim, japońskim, portugalskim, hiszpańskim, szwedzkim, a nawet tureckim czy koreańskim (łącznie wyszukuje w 18 językach). Każda wersja językowa uwzględnia w wyszukiwaniu lokalne wyszukiwarki (o ile takie istnieją).

Ixquick nie gromadzi ani nie udostępnia żadnych informacji osobistych. Wyszukiwarka oferuje szerokie możliwości spersonalizowania ustawień wyszukiwania.

Bazy wiedzy

Wikipedia ( https://pl.wikipedia.org/)

Jest to olbrzymia, wielojęzykowa i dostępna za darmo internetowa encyklopedia tworzona przez społeczność internautów. Treści zawarte w Wikipedii objęte są licencją Creative Commons, która pozwala na dowolne korzystanie z zamieszczonych materiałów pod warunkiem podania ich autora oraz udostępnienia na tej samej licencji. Oznacza to zatem, że treści dostępne w Wikipedii możemy wykorzystywać w dowolny sposób pod warunkiem odpowiedniego ich oznaczenia.

W 2003 roku założyciel Wikipedii (amerykański przedsiębiorca Jimmy Wales) powołał Wikipedia Foundation – fundację mającą sprawować pieczę nad Wikipedią i projektami siostrzanym takimi jak Wikisłownik, Wikinews, Wikicytaty, Wikiwersytet, Wikibooks, Wikiźródła, Wikipodróże, Wikidata, Wikimedia Commons, Wikispecies i Meta-Wiki.


 

 

WolframAlpha (www.wolframalpha.com)

WolframAlpha jest to w pewnym sensie połączenie filozofii Google i Wikipedii – odpowiedzią na zapytanie nie jest lista łączy internetowych (jak w Google) ale gotowe zestawienia informacji w formie tabel (artykuły w Wikipedii). Różnica jest tylko taka, że odpowiedzi te generowane są w oparciu o wyniki zapytań do różnych baz wiedzy. WolframAlpha jest również efektywnym systemem do obliczeń inżynieryjnych i matematycznych.


 

 

SlideShare (https://www.slideshare.net/)

SlideShare jest serwisem internetowym umożliwiającym zamieszczanie i dzielenie się prezentacjami multimedialnymi. Można zamieszczać prezentacje w ponad 35 kategoriach np. technologia, edukacja, marketing, podróże, oprogramowanie.
Serwis SlideShare umożliwia darmowe zamieszczanie jak i pobieranie:

  • prezentacji multimedialnych utworzonych, np. w Microsoft PowerPoint, Open Office
  • dokumentów oraz arkuszy kalkulacyjnych utworzonych w aplikacjach, np. Microsoft Office, Open Office
  • dokumentów tekstowych w popularnych formatach, np. PDF.

 

 

YouTube (https://www.youtube.com/)

Jest to serwis internetowy umożliwiający bezpłatne zamieszczanie i odtwarzanie filmów wideo przez użytkowników. Zamieszczane w serwisie materiały to głównie krótkie filmy amatorskie ale również i teledyski czy zwiastuny filmowe. Większość filmów umieszczonych na serwisie pochodzi od osób prywatnych ale można również znaleźć produkcje różnych instytucji i organizacji.

Aby oglądać filmy na YouTube nie trzeba rejestrować się w serwisie natomiast aby zamieścić film wymagana jest już rejestracja. Nie ma żadnych ilościowych ograniczeń w liczbie umieszczanych filmów. Profil użytkownika zarejestrowanego w serwisie jest określany jako „kanał”. Użytkownicy mają możliwość oceniani i komentowania oglądanych przez siebie filmów. Podczas oglądania filmów możliwe jest ustawienie niestandardowej prędkości odtwarzania (film można przyśpieszyć lub spowolnić), wyświetlanie w trybie kinowym i pionowego wyświetlania filmów.

Materiały wideo zamieszczone w serwisie a które zawierają treści nieodpowiednie dla młodszych użytkowników, są dostępne tylko dla zarejestrowanych w wieku co najmniej 18 lat.

Wirtualne dyski

 

 

Dropbox (https://www.dropbox.com)

Usługa udostępniania przestrzeni dyskowej przez firmę Dropbox, Inc. Umożliwia ona (podobnie jak Dysk Google) gromadzenie, synchronizację i przesyłanie plików. Przesyłanie i przeglądanie plików jest możliwe albo przez przeglądarkę internetową lub bezpośrednio na dowolnym urządzeniu (poprzez dedykowaną aplikację zainstalowaną np. na komputerze).

W opcji bezpłatnej mamy do dyspozycji 2 GB przestrzeni dyskowej (istnieje również możliwość powiększenia dzięki różnym i ciągłym akcjom promocyjnym np. zaproszenie nowego użytkownika to dodatkowe 500 MB).


 

 

OneDrive (https://onedrive.live.com)

Oferta udostępniania przestrzeni dyskowej w chmurze oferowana przez firmę Microsoft. Oferuje za darmo pojemność startową 15 GB . Istnieje możliwość do jego dostępu z niemal każdego systemu operacyjnego. Oferuje synchronizację plików między urządzeniami i automatyczne tworzenie kopii zapasowej plików.


 

 

 

iCloud (https://www.icloud.com)
Zestaw usług sieciowych na iPada, iPhone’a, iPoda Touch lub Maca. Dostępna również dla systemów w wersji Windows 7 i 8 . Daje możliwość przechowywania zdjęć i dokumentów (darmowa pamięć 5GB), które można przesyłać między urządzeniami.

Aplikacje do zapisywania wiedzy

 

 

Delicious (https://del.icio.us/)

Serwis umożliwiający automatyczne dodawanie łączy internetowych do ulubionych nie tylko w przeglądarce, ale też dedykowanym koncie w sieci serwisu.

Najciekawsze funkcje tego serwisu to:

  • dostęp do ulubionych łączy internetowych z dowolnego miejsca
  • udostępnianie publicznie zakładek lub zapisywania ich jako prywatne
  • możliwość wielowymiarowej klasyfikacji łączy – efektywny system tag’ów (słów kluczowych)
  • wyszukiwanie poprzez tytuły łączy oraz słowa kluczowe
  • integracja z kontami na portalach społecznościowych
  • automatycznie generowanie grafiki (zrzuty z ekranu) oraz opisy zawartości stron.
  • wyświetlanie łączy internetowych dodanych przez innych użytkowników
  • obserwowanie innych użytkowników serwisu
  • wyszukiwanie w zakładkach innych osób w Delicious
  • sprawdzanie trendów poprzez popularność tagów.

 

 

 

Diigo (https://www.diigo.com/)

Serwis (bookmarkingowy) umożliwiający organizowanie oraz współdzielenie się w sieci swoimi ulubionymi stronami (zakładkami). Aby skorzystać z serwisu należy założyć konto i zainstalować aplikację.

Serwis ten umożliwia:

  • łatwe dodawanie zakładek (wtyczka do przeglądarki /aplikacja na smartphone)
  • dodawanie tagów oraz opisu/notatki do zapisywanej zakładki z możliwością późniejszej edycji
  • importowanie swoich zakładki innych serwisów
  • wyszukiwanie w tytułach zakładek, tagach, notatkach, adresach
  • dodawanie stron do przeczytania na później
  • robienie printscreenu (zrzut ekranu) całej strony lub wybranego obszaru z możliwością dodania na nim opisu oraz zaznaczenia/strzałek.
  • dodawanie notatek na stronie (typu post-it)
  • zaznaczenie tekstu na stronie (i łatwe późniejsze kopiowanie go)
  • udostępnianie publicznie zakładek lub zapisywania ich jako prywatne
  • zakładanie grup zainteresowań i zapraszanie do nich innych, obserwowanie innych użytkowników
  • wyszukiwania zakładek innych użytkowników serwisu
  • sprawdzanie trendów poprzez popularne tagi
  • tworzenie zbiorów linków, notatek, cytatów zdjęć z określonego tematu (tzw. outlinerów) oraz dodawanie do nich swoich notatek.

 

 

 

Flamory (http://flamory.com/)

Jest to system offline – program instalujemy na komputerze – dlatego nie ma synchronizacji z innymi urządzeniami. System umożliwia zapisywanie aktualnie przeglądanej strony internetowej i robienie zrzutów ekranu bez konieczności zapisywania adresu www. Do wykonanych zrzutów można dodawać notatki tekstowe. Jest możliwość wyszukiwanie po słowach w tytułach i notatkach oraz w historii przeglądanych stron.

Systemy społecznościowe

 

 

Facebook (https://www.facebook.com/)

Serwis społecznościowy w którym zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami. Facebook pozwala utrzymywać kontakt ze znajomymi, jak i śledzić inne osoby, strony, wydarzenia, zapisywać się do grup oraz szukać treści opatrzonych tym samym hasztagiem (słowo lub wyrażenie bez spacji poprzedzone symbolem #). W serwisie można założyć swój osobisty profil dzieląc się z swoimi zdjęciami, zainteresowaniami, informacjami a także publikować np. muzykę czy filmy.


 

 

Linkedin (https://www.linkedin.com)

Serwis społecznościowy a raczej portal zawodowy wykorzystywany do kontaktów zawodowo-biznesowych. Wykorzystywany również przez headhunterów jako miejsce do poszukiwania pracowników. Często również pracodawcy sprawdzają w na tym portalu swoich przyszłych pracowników.

Portal oferuje użytkownikom dwa rodzaje kont: standardowe konto Basic oraz konta Premium (płatne) dla specjalistów od rekrutacji. Konto standardowe jest wystarczające do stworzenia i utrzymania swojego profilu zawodowego online, jak również do szukania swoich znajomych z pracy, uczelni jak i budowania sieć kontaktów zawodowych.


 

 

Twitter (https://twitter.com)

Serwis społecznościowy oparty usługę mikrologowania. Każdy użytkownik serwisu może wysyłać i odczytywać tak zwane tweety (tj. wpisy). Tweet może mieć maksymalnie 140 znaków. Ponieważ na Twitterze nie można robić długiego na dany temat wpisu to wpisy na Twitterze zawierają najczęściej linki.

Główne funkcjonalności serwisu to:

  • Retweet („podaj dalej”) – to udostępnienie wpisu innej osoby.
  • Reply („odpowiedz”) – klikając na strzałkę pod wpisem można odpowiedzieć danej osobie na jego tweeta..
  • Mention (@nickname) czyli „wzmianki” – pisząc @ przed czyimś imieniem „zaznacza się” tę osobę w twoim wpisie.
  • Hashtag (symbol #) – zbiera wpisy z tej samej kategorii w jednym miejscu.
  • Listy – podobnie jak na Facebooku obserwowane osoby można umieszczać w listach, by łatwiej było katalogować zainteresowania obserwowanych osób.
  • Ulubione – wystarczy kliknąć na gwiazdkę pod wpisem, a dany post trafi do ulubionych.
  • Prywatna wiadomość – wchodząc na profil danej osoby i klikając na przycisk pod zdjęciem profilowym: „Wyślij prywatną wiadomość do… ”
  • Śledzenie innych – umożliwia wyświetlanie na stronie swojego profilu postów napisanych przez innych. Twitter stał się narzędziem do gromadzenia w jednym miejscu informacji z najbardziej inspirujących źródeł.

 

 

 

Instagram (https://www.instagram.com)

Serwis społecznościowy oparty na udostępnianiu zdjęć przez użytkowników. Instagram jest dostępny tylko dla urządzeń mobilnych na systemach operacyjnych IOS i Android . Aby zarejestrować się w Instagramie należy pobrać i zainstalować bezpłatną aplikację na telefon. Wraz z instalacją uzyskuje się pełny dostęp do funkcji serwisu. Użytkownicy mogą edytować swoje zdjęcia i korzystać z filtrów, których jest dużo i które na różne sposoby pomagają poprawić jakość zrobionych zdjęć. Po zastosowaniu i nałożeniu filtrów zdjęcie jest gotowe do udostepnienia na koncie instagramowym (jak również na innych portalach).

Instagram umożliwia oryginalny sposób, dzielenia się z osobami zaprzyjaźnionymi swoimi zdjęciami. Jest również źródłem inspiracji – ponieważ można tutaj znaleźć wiele polecanych książek, infografik, czy pięknych profesjonalnych fotografii.


 

 

Pintrest (https://pl.pinterest.com/)

Serwis społecznościowy w którym kolekcjonowane są materiały wizualne które mają postać zdjęć, grafik, filmów wideo wraz z opisami i są one nazywane „Pinami”. Piny umieszczane są na tablicach tematycznych.

Każdy użytkownik serwisu może mieć do 100 tysięcy Pinów. Każdy Pin jest połączony z oryginalną stroną, na której został umieszczony i do której jest przekierowanie. Pina można zapisać, polubić, wysłać wraz z wiadomością na e-mail znajomej osoby, jak i zacząć obserwować. Pod Pinem można zostawiać swoje komentarze. Każdy Pin musi być przyporządkowany do jakiejś tablicy.​

Użytkownik serwisu może mieć maksymalnie 500 tablic. Tablice tworzą kategorie tematyczne i organizują w logiczny zbiór Piny (podobnie jak korkowa ścienna tablica na której przypina się pinezkami żółte karteczki). Tablice można dodawać, edytować (przenosi Piny), zmienia ich nazwy, okładki i opisy. Można również stworzy tzw. tablicę grupową – dodając do niej inne osoby (jako współtwórców tablicy) i które będą mogli umieszczać swoje Piny.

Pinterest zawiera miliony przeróżnych tablic z ciekawymi które moa stać się źródłem inspiracji. Szukając inspiracji można używać tzw. słów kluczowych. Pinterest wszystkie treści grupuje w kategorie -na polskim Pintereście można znaleźć 36 kategorii.

Aplikacje do komunikacji online

 

 

Facebook Messenger (https://www.messenger.com/)

Facebook Messenger to internetowy komunikator (oficjalna aplikacja) stworzony przez Facebook’a. Pozwala on na komunikację użytkowników, którzy korzystają z czatu poprzez stronę internetową, ale również poprzez aplikacje na Android, iOS oraz Windows Phone. Aplikacja pozwala na wykonywanie bezpłatnych połączeń głosowych do użytkowników swojej siec (połączenia są bezpłatne przez sieć Wi-Fi).

Komunikator umożliwia prowadzenie czatu grupowego (opcja: dymki czatu umożliwia kontynuowanie rozmowy podczas używania innych aplikacji). W komunikatorze można wysyłać zdjęcia i filmy – bezpośrednio z aplikacji można nagrywać filmy i robić zdjęcia, a następnie wysyłać je.


 

 

 

Whatsapp (https://www.whatsapp.com/)

Aplikacja dla smartfonów służąca jako komunikator internetowy. Aplikacja jest dostępna na iOS, Android, Windows Phone. WhatsApp wykorzystuje połączenie internetowe telefonu, aby wysyłać i odbierać wiadomości, połączenia, zdjęcia, filmy, dokumenty i wiadomości głosowe. WhatsApp działa z numerem telefonu, dokładnie tak jak SMS – integruje się z książką adresową (kontaktami) telefonu.

WhatsApp Web umożliwia wysyłanie i odbieranie wiadomości WhatsApp prosto z przeglądarki swojego komputera.


 

 

 

Skype (https://www.skype.com/pl/)

Jest to komunikator głosowy, który pozwala m.in. przeprowadzać rozmowy tekstowe, głosowe i wideo, dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe. Grupowe rozmowy wideo mają limity, odpowiednio 100 godzin miesięcznie, 10 godzin dziennie oraz 4 godziny na pojedynczą rozmowę. W grupowej rozmowie wideo może uczestniczyć od 3 do 10 osób.

Skype można używać na komputerze lub pobrać go na telefon komórkowy. Dostępna jest również opcja udostępniania ekranu, wysyłania kontaktów, przypomnień.


 

 

 

Snapchat (https://www.snapchat.com/)

Aplikacja w przeciwieństwie do innych podobnych w działaniu programów skupia się przede wszystkim na łatwej i szybkiej komunikacji. Tym, co odróżnia Snapchat od tradycyjnych komunikatorów jest automatyczne kasowanie treści, którymi wymieniają się użytkownicy. Snapchat pozwala na komunikację tekstową oraz wideo między użytkownikami i podobnie, jak w przypadku przesyłania zdjęć, tak i tu wszelkie ślady po konwersacji są usuwane. Ważne wiadomości tekstowe mogą być jednak zapisać i uchronić się przed ich utratą.

Snapchat udostępnia użytkownikom także namiastkę portalu społecznościowego przez możliwość publikowania „Stories” – krótkich filmów lub zbiorów zdjęć udostępnianych publicznie lub wybranym osobom.


 

 

 

Surfly (https://www.surfly.com/)

Umożliwia wspólnie surfować po Internecie. W systemie (po zalogowaniu się) gdy wpiszemy adres strony internetowej a następnie wyślemy (udostępnimy) link innej osobie to będzie ona widziała dokładnie to samo. Dodatkowo jest możliwość zaznaczania (pisania) po oglądanej stronie jak i prowadzenia video czatu. Bezpłatnie jest dostępna wersja trialowa.


 

 

FaceFlow (https://www.faceflow.com/)

FaceFlow to alternatywa do Skype’a, której nie trzeba instalować. Umożliwia prowadzenie wideokonferencji równocześnie z trzema osobami.


 

 

Vyew (http://vyew.com/)

Program do prowadzenia wideokonferencji – oferuje wirtualną tablicę na której można dzielić się informacjami. Darmowa wersja pozwala na współpracę maksymalnie dziesięciu osób. Aplikacja umożliwia dodawanie plików jak również własnoręczne tworzenie treści za pomocą dostępnych narzędzi. Istnieje możliwość dodawania również krótkich notatek.


 

 

 

Talky (https://talky.io/)

Narzędzie umożliwiające organizowanie wideokonferencji i dzielenie się zrzutami z ekranu (creenami). Na stronie wystarczy podać nazwę konwersacji a następnie udostępnić link tej konferencji wybranym osobom.

Narzędzia


Narzędzia i aplikacje do nauki w większości przypadków są już przez Ciebie wykorzystywane w innych aspektach życia. W Wirtualnym Przewodniku zaprezentowane zostały najpopularniejsze technologie, które choć na pierwszy rzut oka niekoniecznie kojarzą się z nauką to jednak proces uczenia się skutecznie wspomagają. Większość wskazanych narzędzi jest darmowa i łatwo dostępna, nie wymaga skomplikowanych instalacji czy przeczytania długich instrukcji obsługi. Z zaprezentowanego spektrum rozwiązań możesz wybrać sobie te, które Ci najbardziej odpowiadają i które pomogą Ci w realizacji Twoich celów. .