Środowisko Google

Środowisko Google to kompletna platforma internetowa, która oferuje wiele usług, aplikacji i narzędzi. Google oferuje m.in. usługi do wyszukiwania informacji, tworzenia i organizowania treści, współdzielenia dokumentów, zarządzania czasem, organizacji komunikacji online jak i tworzenia społeczności w Internecie.

W naszym przewodniku prezentujemy wybrane rozwiązania, które mogą być przydatne w procesie uczenia się.


Dysk Google

Dysk Google (ang. Google Drive) https://www.google.com/drive

Jest to jeden z najpopularniejszych dysków chmurowych oferowany przez Google. Usługa umożliwia przechowywanie, tworzenie i współdzielenie dokumentów. Dysk Google jest zintegrowany z tzw. Dokumentami Google. Daje on możliwość pracy na jednym dokumencie wielu osobom (grupie) i natychmiastowej synchronizacji zmian i zapisu w tym dokumencie. Usługa umożliwia dobrą kolaborację (komentowanie) i śledzenie zmian w opracowywanych plikach. Dysk Google pozwala na prostą edycję dokumentów zbliżoną do stacjonarnego pakietu Microsoft Office (jeśli chce się wspólnie edytować pliki tego pakietu należy przekonwertować je na format Google – .gdoc).

Usługa umożliwia przechowywanie, tworzenie i formatowanie różnych formatów plików, mogą to być:

  • Dokumenty Google – edytor tekstu online, który pozwala tworzyć i formatować dokument
  • Arkusze Google – internetowa aplikacja, pozwalająca na tworzenie i formatowanie arkuszy kalkulacyjnych
  • Prezentacje Google – internetowa aplikacja, która pozwala tworzyć i formatować prezentacje
  • Formularze Google – umożliwiają tworzenie internetowych ankiet i testów
  • Rysunki Google – umożliwiają tworzenie i edytowanie rysunków
  • Witryny Google – aplikacja, dzięki której można łatwo stworzyć stronę internetową.

Przechowywane pliki na Dysku Google mogą być synchronizowane z dyskiem twardym komputera. Mamy możliwość skorzystania zarówno z przeglądarkowej wersji usługi Dysku Google jak również z aplikacji do zainstalowania na komputerze, tablecie czy smartfonie Aplikacja działa dość sprawnie i np. takie operacje jak usunięcie czy zmiana nazwy pliku wykonana na dysku jest synchronizowana w wersji przeglądarkowej niemal natychmiast (podobnie działa w drugą stronę). Dysk Google jest multiplatformą, dzięki czemu możliwy jest dostęp do dokumentów z wielu urządzeń lub poprzez przeglądarkę internetową i jest on zintegrowany z narzędziami udostępnionymi przez Google.

W opcji darmowej wersji dysku ilość dostępnej przestrzeni na dane to 15 GB. Należy jednak mieć na uwadze, że pliki w formacie Google nie zajmują przestrzeni przeznaczonej na dane, a pliki udostępnione też nie zajmują przestrzeni do momentu przypisania ich do własnego folderu.

Przechowywane pliki i foldery na Dysku Google, można udostępniać dowolnym osobom. Właściciel pliku decyduje czy pozostali użytkownicy będą mogli edytować ten plik, komentować czy tylko go wyświetlać. Plik może być upubliczniony (dostępny dla każdego), udostępniony określonym osobom lub dostępny dla każdego kto posiada link do tego pliku.

Na Dysku Google jest możliwość tworzenia folderów, aby ułatwić sobie znajdowanie i udostępnianie plików. Z Dysku można korzystać zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i na dowolnym urządzeniu (komputer, iPad, urządzenie z Androidem, iPhone). Wprowadzone zmiany w plikach synchronizują się automatycznie.

Zobacz więcej: Dysk Google

Wyszukiwarka Google

Wyszukiwarka Google (ang. Google Search) https://www.google.pl/

Jest obecnie bardzo popularną wyszukiwarką internetową stworzoną przez Google Inc. Jej nazwa nawiązuje do terminu matematycznego „Googol” oznaczającego liczbę 10100. Wyszukiwarki internetowe przeszukują strony internetowe (które są zindeksowane) i „badają” witryny szukając treści na podstawie słów (zapytania), które zostało wpisane przez użytkownika w wyszukiwarce. „Odpowiedzią” wyszukiwarki jest wyświetlona lista witryn zawierających poszukiwane w zapytaniu sformułowanie.

Na wesoło: Funny Google Tricks” to triki Google – jeżeli jeszcze ich nie widziałeś – wypróbuj je!

 


Wyszukiwanie w Google

Aby rozpocząć wyszukiwanie należy w okienko wyszukiwarki wpisać z klawiatury (lub narzędzia do wprowadzania tekstu) frazę/słowo kluczowe, którego szukamy.

W momencie wybrania przycisku „Szukaj w Google” program wyszukujący rozpoczyna przeszukiwanie i zostaną wyświetlone witryny, które zawierają dane słowo kluczowe. Kolejność wyświetlania wyników, określana jest przez wiele wskaźników oraz algorytmów. Po wpisaniu wyrazu automatycznie zostaje uruchomiona funkcja sprawdzania pisowni i Google użyje najczęstszej pisowni danego wyrazu. Nie ma również znaczenia czy używa się małych czy dużych liter w zapisie wyrazu wpisanego w polu wyszukiwania.

Obok przycisku „Szukaj w Google” znajduje się również przycisk „Szczęśliwy traf” – funkcja ta umożliwia na przejście od razu do strony, będącej pierwszym wynikiem wyszukiwania naszej frazy. Natomiast kliknięcie na przycisk „Szczęśliwy traf” bez wpisywania jakiejkolwiek treści w polu wyszukiwarki przenosi nas do „Archiwum doodli” czyli artystycznych wersji loga wyszukiwarki Google ☺.

Rzeczy, które potrafi Google – sprawdź, jeżeli do tej pory z nich nie korzystałeś!

  • Licz na kalkulatorze – wpisując w pole wyszukiwania „kalkulator” uruchomiany jest kalkulator. Dodatkowo proste działania matematyczne można wpisywać bezpośrednio w pole wyszukiwania!
  • Przeliczaj jednostki – miary długości oraz przeliczniki wagi można znaleźć po wpisaniu w wyszukacie między wartościami frazę „ile to”
  • Tłumacz – wpisanie wyrazu w języku obcym z dopiskiem „tłumaczenie” od razu daje nam małą wersję Tłumacza Google (zobaczymy okienko z przetłumaczonym wyrazem). Również wpisanie hasła: „tłumacz”, „translator”, „Google translator”, „tłumacz Google” – pokazuje w wyszukiwarce okienko, w którym od razu można tłumaczyć tekst (bez potrzeby otwierania pełnej strony Translatora Google).
  • Sprawdzaj jak czyta się duże liczby – po wpisaniu ciągu cyfr (nie większe niż z 12) i frazy „=english” po chwili widzimy zapis wymowy dla zadanej liczby.
  • Tłumacz teksty z obrazów, tłumaczenie na żywo – dzięki aplikacji „Tłumacz Google” dostępnej na smartfony (Android) po wykonaniu w aplikacji zdjęcia i zaznaczeniu tekstu otrzymujemy jego tłumaczenie. Natomiast opcja „Szybkie Tłumaczenie” pozwala a tłumaczenie na żywo tego wszystkiego co „widzi” w danym momencie aparat fotograficzny smartfonu.
  • Sprawdzaj dane demograficzne krajów – wpisując w wyszukiwarce nazwę kraju oraz odpowiedni wskaźnik np. przyrost naturalny, liczba ludności, pkb, który Cię interesuje Google wyświetli informację w formie wykresu.
  • Sprawdź lokalny czas – wpisując nazwę miasta i słowo „czas” można szybko sprawdzić czas dla danej lokalizacji.
  • Sprawdź liczbę kalorii dla potraw – wpisując w wyszukiwarkę nazwę potrawy i wyraz „kalorie”, to szybko można się dowiedzieć ile kalorii ma np. mleko w proszku ☺
  • Ćwicz swoje szare komórki – możesz otrzymywać porcję codziennych ćwiczeń/pytań od Google, dzięki którym można powiedzieć wielu ciekawostek z różnych dziedzin.
  • Odkrywaj wszechświat – Google Sky pozwala zagłębić się w kosmiczną przestrzeń. Możesz oglądać zdjęcia z teleskopu Hubble’a i satelit NASA.
  • Odwiedzaj galerieGoogle Art. Project umożliwia do zdjęć dzieł sztuki (zdjęć w wysokiej rozdzielczości) z niemal 600 galerii z całego świata.

Zobacz więcej: Wyszukiwarka Google

 


 Wyszukiwanie za pomocą głosu

Jeżeli męczy Cię wpisywanie wyrazów możesz wyszukiwać za pomocą głosu. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google Chrome i mieć podłączony mikrofon.

Aby rozpocząć wyszukiwanie głosem wystarczy kliknąć w ikonę mikrofonu i wypowiedzieć to czego szukamy. Można również powiedzieć „OK, Google” tak by rozpocząć wyszukiwanie głosowe.

Wyszukiwanie głosowe może mieć zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • Gdy wyszukiwane hasało ma trudną pisownię i gdy nie wiemy dokładnie jak zapisać dane słowo/hasło. W takiej sytuacji wystarczy je wypowiedzieć.
  • Gdy mamy do wyszukiwania długie hasało, to by nie tracić czasu na wpisywanie całej frazy wystarczy je wypowiedzieć.
  • W sytuacji gdy po prostu „ma się zajęte ręce” – funkcja wyszukiwania bez wpisywania wyrazów mocze być bardzo pomocna.

Zobacz więcej: Wyszukiwanie głosowe

 


Filtrowanie wyników wyszukiwania

Wyniki wyszukiwania można filtrować w taki sposób by jak najlepiej dopasować wyniki i znaleźć to, dokładnie czego się szuka. Poniżej pola wyszukiwania znajdują się opcje z możliwymi typami wyników np. Grafika, Filmy lub Wiadomości. Zastosowanie wybranego filtru spowoduje wyświetlenie tylko jednego typu treści. Klikając np. Grafikę, wyniki wyszukiwania będą zawężone tylko do obrazów.

Zobacz więcej: Filtrowanie wyników

 


Dostępne narzędzia wyszukiwania

Po określeniu typu wyników, można jeszcze zawęzić wyszukiwanie ponieważ wyszukiwarka daje możliwość jeszcze kolejnego poziomu filtrowania. I tak przy zastosowaniu filtru Grafika wyniki można jeszcze zawęzić do rozmiaru, koloru, typu, godziny, prawa do użytkowania.

Zobacz więcej: Narzędzia wyszukiwania

 


Zmiany w ustawieniach wyszukiwarki

Istnieje możliwość skonfigurowania ustawień wyszukiwarki Google.

Zobacz więcej: Ustawienia wyszukiwania

 


Wyszukiwanie zaawansowane

Opcja „Szukanie zaawansowane” pozwala na dodatkowe zawężanie wyników przy skomplikowanych wyszukiwaniach.

Filtry szukania zaawansowanego, jakie można zastosować do Strony internetowej to: język, region, ostatnia aktualizacja, witryna lub domena, miejsce występowania, filtr SafeSearch, język, typ pliku, prawo do użytkowania.

 

Możemy również ograniczyć zbiór wyszukanych stron m.in. do formatu pliku, domeny, czy daty dodania strony do zasobów.

Filtry szukania zaawansowanego, jakie można zastosować do Obrazu to: rozmiar, proporcje, kolor, typ, witryna lub domena, typ pliku, filtr SafeSearch i prawo do użytkowania.

Zobacz więcej: Zaawansowane wyszukiwanie stron internetowych

Zobacz więcej: Zaawansowane wyszukiwanie grafiki

 


Wyszukiwanie obrazem zamiast tekstem

Wyszukiwarka Google umożliwia wyszukiwanie nie tylko za pomocą tekstu ale również za pomocą obrazu. W tym celu należy wejść na stronę https://images.google.com/ albo na dowolną stronę z wynikami wyszukiwania grafiki i kliknąć w ikonę wyszukiwania obrazem – ikonkę aparatu fotograficznego.

Wyszukiwanie obrazem może obejmować:

  • podobne obrazy
  • strony na których znajduje się szukany obraz
  • inne rozmiary szukanego obrazu.

Należy pamiętać, że oczywiście łatwiej znajdziemy obrazy pojawiające często w różnych miejscach w Internecie np. gdy są to zdjęcia zabytków niż zdjęcia prywatne.

Uwaga: Obrazy i adresy URL, które użytkownik przesyła podczas wyszukiwania obrazem, są zapisywane i wykorzystywane przez Google wyłącznie do udoskonalania swoich usług i aplikacji.

 

Wyszukiwanie obrazem można wykonać na dwa sposoby:

1. Gdy znamy adres URL obrazu wpisujemy go bezpośrednio w pole wyszukiwania „Wklej adres obrazu”:

2. Gdy posiadamy już daną grafikę i chcemy ją odnaleźć w Internecie np. gdy chcemy odnaleźć źródło tej grafiki, po prostu przesyłamy ten plik graficzny:

  • Kliknij Prześlij obraz
  • Kliknij Przeglądaj
  • Wybierz obraz zapisany na komputerze

Jeśli korzystasz z przeglądarki „Chrome” lub „Mozilla Firefox4” lub nowszego, możesz skorzystać z opcji „Przeciągnij i upuść” (ang. drag and drop) i obraz przeciągnąć z komputera i upuścić go bezpośrednio w polu wyszukiwania. Będąc na stronie https://images.google.com (lub dowolnej stronie z wynikami wyszukiwania grafiki) należy:

  • Kliknąć na komputerze obraz, którego chcemy użyć do wyszukiwania
  • Przeciągnąć obraz do pola wyszukiwania (trzymając naciśnięty przycisk myszy).

Zobacz więcej:  Wyszukiwanie obrazem

 


Kontrola historii wyszukiwania na koncie Google

Jeżeli posiadasz konto Google to na stronie „Moja aktywność” możesz sprawdzić swoją historię wyszukiwania, szukane słowa lub każda inną aktywność zapisaną na tym koncie. Oczywiście masz pełną kontrolę nad tym, jakie informacje są na tej stronie archiwizowane.

Widok po zalogowaniu

 

Poszczególne aktywności mogą być wyświetlane jako pojedyncze elementy (widok elementy), albo grupy aktywności określonego rodzaju (widok grup). Aktywność są uporządkowaną według daty i godziny.

„Zarządzanie aktywnością” opcja ”Aktywność w Internecie i aplikacjach” daje możliwość zapisywania aktywność związanej z wyszukiwaniem w aplikacjach i przeglądarkach, co pozwala na szybsze wyszukiwanie i otrzymywanie bardziej dopasowanych wyników w wyszukiwarce.

W każdej chwili można włączyć (wyłączyć) zapisywanie (wstrzymanie) aktywności: ustawiając przełącznik w pozycji włączonej (wyłączonej) obok danej aktywności, np.:

 

Google Book Search

Google Book Search (https://books.google.pl/)

Jest to wyszukiwarka książek oparta na technologii rozpoznawania tekstu w dokumencie który został zeskanowany. Dzięki tej wyszukiwarce mamy dostęp do literatury zgromadzonej z cyfrowej postaci z największych bibliotek i księgarni na świecie. Chociaż wiele z nich ma udostępnioną jedynie okładkę i stronę tytułową to w zbiorze znajdziemy mnóstwo książek, które możemy przeczytać w całości.

Po odnalezieniu książki, która pasuje do wyszukiwanego hasała, wyświetlamy jest odpowiedni link na stronie wyników. W sytuacji gdy książka nie jest chroniona prawami autorskimi możliwe jest wyświetlenie jej podglądu, a czasami nawet przeglądanie całej jej treści. Natomiast książki zaliczane do powszechnego dziedzictwa można również pobrać w formacie PDF.

Google posiada również usługę ma usługę: Google Books Ngram Viewer , dzięki której możecie szybko sprawdzić popularność konkretnych wyrazów, które były używane w księżach od 1800 do 2008 roku. Baza obejmuje ponad 5 miliona książek.

 

Zobacz więcej:  Jak używać Książek Google

Google Scholar

Google Scholar (https://scholar.google.pl/)

Jest specjalistyczną wyszukiwarką przeznaczoną do odnajdywania tekstów naukowych: prac, książek, streszczeń i artykułów opublikowanych przez wydawnictwa w specjalistycznych czasopismach z każdej dziedziny wiedzy. Wyszukane teksty są dostępne w pełnej wersji lub tylko jak abstrakty. W przeciwieństwie do tradycyjnych wyszukiwarek, wyniki Google Scholar są uzależnione od specjalnego algorytmu uwzględniającego kilka różnych czynników jak np. licznik cytatów, istotność publikacji czy datę publikacji.

Wyszukiwarka Google Scholar pozwala również na korzystanie z wyszukiwania zaawansowanego:

Zastosowanie wtyczki „Google Scholar Button” (np. Mozilla) dodaje w przeglądarce przycisk ułatwiający dostęp do Google Scholar z dowolnej strony internetowej:

W momencie przeglądania strony i zaznaczenia np. tytułu artykułu i uruchomieniu wtyczki „Google Scholar Button” dostaniemy od razu informacje o artykule oraz jeżeli tylko Scholar go odnalazł otrzymujemy pełny tekst artykułu.

Zobacz więcej:  Google Scholar – pomoc

Google News

Google News (https://news.google.pl/)

Google News to wyszukiwarka informacyjna udostępniająca wyniki wyszukiwania treści z kategorii „wiadomości”. Jest to narzędzie, dzięki któremu użytkownicy mają wygodny dostęp do wiadomości z niemal wszystkich portali i serwisów informacyjnych na świecie, które są zgromadzone w jednym miejscu.

Dzięki Google News można wybierać sobie źródła wiadomości do przeglądania i na bieżąco sprawdzać co dzieje się w różnych miejscach na świecie. Artykuły o tych samych wydarzeniach są grupowane. Dodatkowo niektóre artykuły mogą mieć dodawane etykiety np.: najczęściej cytowane, lokalne źródło, preferowane źródło.

Możliwa jest również personalizacja ustawień Wiadomości, które można tak skonfigurować, by widzieć tylko wybrane tematy/wiadomości związane np. ze swoimi zainteresowaniami lub swoim miejscem zamieszkania.

 

Zobacz więcej:  Google News – pomoc

Kalendarz Google

Kalendarz Google (www.google.com/calendar)

Jest idealnym narzędziem zaprojektowanym do pracy zespołowej. Dostęp do kalendarza online możliwy jest z laptopa, tabletu czy smartfonu. Kalendarz może być dostępny dla pojedynczej osoby lub dla całej grupy (np. można dodawać informacje o datach regularnych spotkań). Daje możliwość np. sprawdzanie dostępności różnych współużytkowanych w zespole zasobów. Istnieje również możliwość przeprowadzenia synchronizacji i migracji dla innych typów kalendarzy (np. ze środowiska Microsoft).

Kalendarz Google jest w pełni zintegrowany z kontaktami Google, dzięki czemu można do wydarzeń łatwo dodawać gości, którzy otrzymają wtedy automatyczne powiadomienie o wydarzeniu. Bardzo łatwo można ustawić w nim także powiadomienie o wydarzeniach (mail lub popup).

Można dodawać miejsca i notatki do wydarzeń, ustawiać wydarzenia cykliczne (np. cotygodniowy przegląd prasy specjalistycznej czy blogów eksperckich lub ustawiać terminy zajęć na uczelni), czas trwania wydarzeń itd.

Można tworzyć też różne kalendarze dla różnych grup zadaniowych np. można mieć swój prywatny kalendarz, gdzie zaznacza się wydarzenia związane z życiem prywatnym i towarzyskim, a oprócz tego można mieć np. kalendarz z planem zajęć na uczelni i kalendarz z zadaniami związanymi z nauką i np. zgłębianym przez siebie tematem.

 

Kalendarz Google synchronizuje też dane między wszystkimi urządzeniami, z których korzystamy i dobrze integruje się z innymi aplikacjami w smartfonie.

Zobacz więcej: Kalendarz Google

Google Keep

Google Keep (https://keep.google.com/)

Usługa Google’a pozwalająca na tworzenie i zapisywanie notatek tekstowych, notatek, które są zdjęciami, tworzenie własnoręcznych rysunków oraz zapisywanie nagrań audio (notatek głosowych). Tworzone notatki można wyróżnić oznaczając je wybranym kolorem.

Dodatkowym sposobem na katalogowanie i wyróżnianie notatek jest nadawanie im etykiet. Można tworzyć dowolną ich liczbę, a dana notatka może zostać przypisana do wybranej przez nas liczby zbiorów. Etykiety można nadawać w ustawieniach notatki lub w jej treści, wpisując ich nazwy poprzedzone znakiem #, np. #przepisy lub #nauka.

W Google Keep również można ustawiać przypomnienia dla danych notatek. Jeśli chcemy daną sprawą zająć się w określonym czasie, to ustawiamy przypomnienie, wybieramy czas, a Keep przypomni nam o danej notatce w ustalonym terminie. Przydatną funkcją jest też ustawianie przypomnień dotyczących notatek, które aktywują się w danym miejscu. W Keep możemy aktywować przypomnienie o danej notatce, które pojawi się dopiero wtedy, gdy dotrzemy np. do domu.

Notatki zapisywane w Google Keep mogą mieć charakter prywatny ale również można je udostępnić innym dodając do danej notatki np. Współpracownika – wtedy zaproszona osoba będzie mogła nie tylko czytać to, co już jest zapisane w notatce, ale również edytować i współtworzyć dalszą treść notatki.

 

Za pomocą Google Keep można również łatwo wysłać treść notatki (wraz załącznikami) np. mailem.

Obecnie dostępna jest również wtyczka do przeglądarki Chrome, która pozwala na szybkie zapisywanie do notatnika Keep również wybranych stron internetowych.

Zobacz więcej: Google Keep

Google Hangouts


Google Hangouts (https://hangouts.google.com)

Aplikacja (podobnie jak np. Skype) umożliwiająca prowadzenie rozmów tekstowych, jak i wideo rozmów. Osoby posiadające konto Google mogą przeprowadzać wideokonferencję z 15 osobami równocześnie. Z Hangouts’a można korzystać na urządzeniach mobilnych (dostępna jest aplikacja na Androida i iOS). Zarówno aplikacja jak i korzystanie z aplikacji Hangouts jest całkowicie darmowe.

 

Komunikator Hangouts dostępny jest także dla użytkowników komputerów, a wszystkie wiadomości są synchronizowane poprzez chmurę Google. Nie ma więc problemu: możesz zacząć rozmowę w swoim smartfonie, a kontynuować przez komputer lub odwrotnie. W komputerze najłatwiej jest skorzystać z komunikatora dostępnego po zalogowaniu się do na swoje konto i wybraniu Hangouts’a spośród aplikacji Googlowych lub bezpośrednio na stronie internetowej https://hangouts.google.com/.

Wideo konferencje na Hangouts’ie są dostępne w rozdzielczości HD (w tym – grupowe), wbudowana jest funkcja udostępniania ekranu. Na czacie można używać opisów, zdjęć, filmów, map, emotikonów, naklejek i animowanych GIF-ów.

Zobacz więcej: Hangouts – Pomoc

Google+

Google+ (https://plus.google.com)

To serwis społecznościowy firmy Google Inc., którego sposób działania jest podobny do Facebooka –różnią się tylko niektóre szczegóły. I tak w Google+ zamiast “lubienia” poszczególnych profili osobistych czy firmowych “obserwuje” się je, a zamiast klikania “lubię to” dla poszczególnych postów można dawać im tzw. plusik czyli “+1″.

Szukając i dodając swoich znajomych w Google+ masz możliwość zakwalifikowania ich do poszczególnych “kręgów”. Do wyboru są kategorie: znajomi, rodzina, dalsi znajomi lub obserwowani.

W Google+ można również utworzyć własną społeczność i odpowiednio skonfigurować ją tak, by odpowiadała naszym potrzebom.

 

Ten ciekawy wynalazek od Google pozwala w życiowy sposób kategoryzować Twoje relacje z innymi ludźmi ze względu na ważność i bliskość relacji.

Zobacz więcej: Google+ – Pomoc

YouTube

YouTube (https://www.youtube.com/)

Jest to serwis internetowy umożliwiający bezpłatne zamieszczanie i odtwarzanie filmów wideo. Zamieszczane w serwisie materiały to głównie krótkie filmy amatorskie ale również teledyski i zwiastuny filmowe. Większość filmów umieszczonych na serwisie pochodzi od osób prywatnych ale można również znaleźć produkcje różnych instytucji i organizacji.

YouTube nie umożliwia pobierania materiałów na dysk można natomiast filmy udostępniać innym i umieszczać na innych stronach. Domyślnie wszystkie przesyłane filmy do serwisu mają ustawioną standardową licencję YouTube. Serwis YouTube pozwala również użytkownikom oznaczać przesyłane filmy jako objęte licencją Creative Commons CC BY.

 

Aby oglądać filmy na YouTube nie trzeba rejestrować się w serwisie natomiast aby zamieścić filmy wymagana jest już rejestracja. Nie ma żadnych ograniczeń w liczbie umieszczanych filmów. Profil użytkownika zarejestrowanego w serwisie jest określany jako „kanał”.

Użytkownicy mają możliwość oceniania i komentowania oglądanych przez siebie filmów oraz tworzenie playlist. Podczas oglądania filmów możliwe jest ustawienie niestandardowej prędkości odtwarzania (przyśpieszanie/spowalnianie), wyświetlanie w trybie kinowym czy wyświetlanie pionowe.

YouTube jest dostępny zarówno na komputerze, jak i na smartfonie/tablecie (mobilna wersja strony). Materiały wideo zamieszczone w serwisie, a które zawierają treści nieodpowiednie dla młodszych użytkowników, są dostępne tylko dla zarejestrowanych w wieku co najmniej 18 lat.

Zobacz więcej: YouTube – Pomoc

Narzędzia


Narzędzia i aplikacje do nauki w większości przypadków są już przez Ciebie wykorzystywane w innych aspektach życia. W Wirtualnym Przewodniku zaprezentowane zostały najpopularniejsze technologie, które choć na pierwszy rzut oka niekoniecznie kojarzą się z nauką to jednak proces uczenia się skutecznie wspomagają. Większość wskazanych narzędzi jest darmowa i łatwo dostępna, nie wymaga skomplikowanych instalacji czy przeczytania długich instrukcji obsługi. Z zaprezentowanego spektrum rozwiązań możesz wybrać sobie te, które Ci najbardziej odpowiadają i które pomogą Ci w realizacji Twoich celów. .